ינואר 2, 2021

בית משותף – דברים שחשוב לזכור

כשגרים בבית משותף, בין אם מדובר בבניין בן 3 קומות או בניין בן 12 קומות, נאלצים להתמודד עם לא מעט אתגרים שונים, הצצים לאורך השנים. תחזוקתו של הבניין היא אחת המשימות החשובות ביותר, העומדת בפני דיירים בבתים משותפים, וגם השמירה על יחסים תקינים עם השכנים היא משימה חשובה לא פחות. הנה כמה נקודות שכדאי לזכור רגע לפני המעבר לבית משותף, או גם כשגרים בו:

  1. תחזוקה נכונה ולאורך זמן – בתים משותפים, וממש כמו בתים פרטיים, דורשים תחזוקה נכונה ולאורך זמן. בין אם מדובר בניקיון חדר המדרגות או אולי תחזוקת המעלית שבבניין, חשוב לבצע זאת בצורה נכונה ובאופן עקבי. בניין עם מעלית שאיננה תקינה, בניין מלוכלך ולא שמור, משפיע באופן ישיר על תחושתם האישית של הדיירים בו ואף עשוי להוביל לתופעות שונות ולבעיות רבות במבנה ובמערכות הקשורות אליו. כדאי לפנות לחברת ניקיון מקצועית, שתשלח אל הבניין באופן קבוע מנקה שיהיה אחראי על ניקיון הבניין. כדאי גם לבדוק מול חברת המעליות כיצד יש לתחזק את המעלית, מהן הפעולות הנדרשות, ובמידה ויש צורך לעשות זאת באופן מקצועי, לפנות אל הגורמים המתאימים.
  2. מינוי וועד בית – כדי לבצע את כל זה ולוודא שהבניין מתוחזק כהלכה לרבות תחזוקת המעלית, חשוב למנות וועד בית אחראי, וועד בית קשוב המודע לצרכיו של הבניין וכמובן גם לצרכיהם של הדיירים בו. וועד בית זה מייצג את כל הדיירים ומשמש כגורם הראשי המקבל את ההחלטות ומבצע את הפעולות השונות הנדרשות בבניין. כמובן שלפני הוצאתן של המשימות השונות אל הפועל, עליו לפנות אל שאר הדיירים ולקבל את הסכמתם, אולם הוא זה שיכול ליזום שינויים וגם להוביל מהלכים. חשוב שיהיה זה וועד בית חזק מאד, וועד בית שנבחר ברוב קולות ובהסכמת הדיירים עצמם וכן גם כזה שמסוגל לקחת על עצמו את האחריות החשובה הזו.
  3. תקשורת טובה בין שכנים – לא מוכרחים להפוך אותם לחברים הקרובים ביותר, אולם כן כדאי להקפיד ולשמור עם השכנים בבית המשותף על יחסים תקינים. קשה להתעלם מהעבודה שמדובר בקבוצה של אנשים, החיים תחת קורת גג אחת, וגם אם כל אחד מהם חי בביתו הפרטי. לכל הדיירים ישנם אינטרסים משותפים ורצון ליהנות מסביבת מגורים נעימה, מתוחזקת וראויה. שיתוף פעולה בין הדיירים, שמירה על תקשורת טובה ויחסים קרובים, יכולים לסייע בכך, ובמיוחד בכל פעם כשצצה בעיה כלשהי או בכל פעם שמעוניינים לבצע שינוי המצריך את הסכמתם של דיירי הבניין.
  4. הישארו מעודכנים – בכל הקשור לבתים משותפים, ישנם פרויקטים רבים, חוקים חדשים וגם מידע חשוב שמתפרסם בכל עת ויכול לסייע לא מעט. מידע כזה או חוקים שונים, הקשורים בבתים משותפים, יכולים לעזור לכם בעת הצורך. חשוב להישאר מעודכנים, לקרוא על התחום, לחקור אותו מעט ולשמור על "ערוצים פתוחים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *