ינואר 4, 2021

דברים שרציתם לדעת על תמ"א 38

תקן תמ"א 38 ניתן בדרך כלל לבניינים אשר נבנו לפני שנת 1975 ואינם עומדים בתקן 413, נגד רעידות אדמה. כאשר יזם פרטי או קבוצה מתאגדת על מנת להשתמש בתקן תמ"א 38 על בניין המגורים שלהם, הם צריכים לקבל את האישורים המתאימים, על פי כך נקבע אם יקבלו "מימון" והטבות מהמדינה, במסגרת הזו הם יוכלו לחזק את תשתיות הבניין, להגדיל את הבניין בכמה קומות על מנת שלחברה היוזמת יהיה גם עניין וירצו לקדם את פרויקט התמ"א 38 במדינת ישראל ובנוסף ניתן להוסיף מעלית וליפות את הבניין והסביבה.

מהו תקן התמ"א 38?

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית שנועדה לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, למרות שבמדינת ישראל אין הרבה רעידות אדמה אף על פי שמדענים רבים טועים שמדינת ישראל  נמצאת במרכז השבר הסורי אפריקני ושכן צריך להיות רעידות אדמה חזקות, על פי המידע שטענו המדענים מדינת ישראל הוציא את תקן 413 – נגד רעידות אדמה, אשר מכניס בפועל את תקן התמ"א 38 לפעולה. בניין אשר זכאי לתקן 413, אכן גם זכאי לתמ"א 38.

מהו תקן 413 ואיך הוא קשור לתמ"א 38?

תקן 413 הנו התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידת אדמה, התקן המקורי נכתב בשנת 1995 וחודש שוב בשנת 1998 לאחר גילוי המדענים כי מדינת ישראל היא באמצע השבר הסורי אפרקאי, בפועל תקן 413 קובע כי כל מבנה שנבנה לפני שנת 1975 זכאי לחיזוק לא מדובר בבתים פרטים או בתים בעלי קומה או שתיים, אלא על בתיים משותפים ובניינים גבוהים, ועל מנת לגרום ליזמים להתחיל את תהליך תקן 413, יצא תקן תמ"א 38 אשר "מגרה" את היזמים שיש גם רווח בתחום החיזוקים ולא רק בפינוי בינוי, לכן תמ"א 38 מעודדת יזמים בכך שניתן להגדיל את הבניין וליצור דירות נוספות בעלות ערך נוסף.

פינוי בינוי, האם יש קשר?

תחום הפינוי בינוי הוא בעצם צעד נוסף מעבר לתמ"א 38, שאנו מדברים על פינוי בינוי לא מדובר בהכרח על תקן 413 והגנה מפני רעידות אדמה, אלא על חיזוק תשתיות ובנייה מחודשת של בניינים גבוהים במקום בתים פרטיים או בניינים נמוכים בעלי שתי קומות. למה פינוי בינוי הוא בעצם צעד נוסף מתמ"א 38? בפינוי בינוי כמשמעו, מפנים את הדיירים לגמרי מן המבנים לאחר הסכמתם כמובן ואחוז של מעל 80% חתימה והורסים לחלוטין את הבניין הישן, לאחר מכן מקימים בניין חדש עם עמידה כמובן בתקן 413, תשתיות מחודשות ובניין גבוה לתפאת ביופיו, בדרך כלל מוסיפים גם גני ילדים, בתי ספר או מרכזים מסחרים אם מדובר בפרויקט גדול או בשכונה שלמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *