ינואר 2, 2021

האם חובה לשלם מס על השכרת דירה?

אחת ההשקעות המוכרות היום בארץ היא קנייה והשכרת דירה למטרות רווח. השקעה בנדל"ן גם לאחר הבועה של 2006 נחשבת יציבה יותר מאשר השקעות אחרות. מהסיבה הזו אנו נתקלים במספר גבוה של דירות להשכרה שנקנו למטרות השקעה.

טעות נפוצה של משכירי הדירות היא אי דיווח בגין הכנסות משכירות. לרוב מדובר באי ידיעה, המשכירים עצמם לא מודעים לכך שבדיוק כל עצמאי בעל עסק אחר, ברגע שיצרת לעצמך הכנסה בצורה כזו או אחרת אתה מחוייב לדווח על כך. הכנסה משכירות היא הכנסה לכל דבר אשר מחוייבת בדיווח למס הכנסה. ישנם מקרים אשר ההכנסה פטורה ממס אך עדיין חלה חובת דיווח. הדיווח מתבצע באמצעות הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה (גם אם אתה שכיר).

כמה מס משלמים על השכרת דירה?

נתחיל בכמה לא משלמים – בשנת 2014 תקרת ההכנסה משכירות עומדת על סכום של 60,960 ₪, כלומר בהנחה שהדירה מושכרת כל ימות השנה – מדובר על סכום של 5,080 ₪ לחודש. כלומר, אם יש לך דירה שאתה משכיר בסכום שאינו עולה על הסכום הנ"ל, אתה פטור מתשלום מס (אך לא פטור מדיווח לרשויות המס). במידה וההכנסות שלך עולות על הסכום הנ"ל אתה תהיה מחויב לתשלום מס עבור ההפרש כפול 2. כלומר דירה שמושכרת במחיר של 6,000 ₪ לחודש תהיה חייבת תשלום מס עבור ההפרש בין 6,000 ל 5,080 כפול 2 – כלומר סכום של 1840 ₪ יהיה חייב במס.

עכשיו לשאלה הרצינית – כמה מס נשלם?

שלושה מסלולי מיסוי

  1. פטור ממס
  2. חיוב במס מופחת
  3. הכנסה במסלול מס שולי

לשלושת מסלולי המיסוי בגין השכרת דירה ישנם פרמטרים רבים בכל אחד מהמסלולים וההמלצה הרווחת היא לפנות לרואה חשבון אשר מומחה בחישוב הפחתת מס על השכרת דירה. בכל אחד מהפרמטרים ישנם חישובים של הוצאות עבור אחזקת הדירה כגון תיקונים, ארנונה, חשמל ועוד. מעבר לחישובי הוצאות הדירה עצמה ישנן חישובי הכנסות של בעל הדירה המושכרת – ישנם היבטים של ביטוח לאומי (הכנסה החייבת במס גם חייבת בתשלום ביטוח לאומי – כמו עצמאיים), ישנו אפילו היבט של מע"מ (לרוב לא רלוונטי אלא אם כן הדירה מושכרת לתקופה שעולה על 25 שנה). מהסיבה שישנם המון אלמנטים שמשפיעים על מסלול המיסוי והבחירה במסלול הראשון – מאוד מומלץ לפנות לרואה חשבון אשר יעשה סדר בבלגאן.

חשוב לציין שהתחום הזה אשר מכונה ההון השחור הוא תחום אשר המדינה מתכוונת להשקיע בו הרבה מאמצים בזמן הקרוב. ההון השחור הוא הון של רווחים מהשכרת דירות אשר אינו מדווח לרשויות המס והמדינה אינה מכניסה את פוטנציאל המיסוי האפשרי בו. מומחים בתחום הנדל"ן מאמינים שההון השחור עשוי להגיע על 3 מיליארד ₪ בשנה. כשמדובר על סכומים כאלה, המדינה תרצה להשקיע משאבים על מנת לוודא שתקבל את ההכנסות המגיעות לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *