ינואר 2, 2021

הערכת שווי נדל"ן

הערכת שווי דירה הינה פעולה מקצועית וכלכלית אשר ממש בגדר 'חובה', וזאת על מנת לא לשלם סכום כסף מופרז וחסר כל צידוק בעבור דירה או בית כלשהם. בפועל, גם במקרים של התעניינות ברכישת נכס עסקי או תעשייתי כלשהו, גם פעולה של הערכת שווי נכס הינה ממש בגדר 'חובה' – ועל כך יעידו אנשים רבים אשר רכשו דירות ונכסים במחירים מופרזים ואפילו קיצוניים. לכן, במאמר זה נסביר כיצד מעריכים לא רק נכון שווי של דירה או נכס, אלא כיצד מעריכים אותו באופן מדויק ומהימן.

הערכת שווי דירה ונכס מתרחשת במישורים רבים!
לרוב, אנשים אשר מעוניינים ברכישה של דירה או נכס כלשהם, רוצים לדעת את התשובות לשאלות הבאות: כיצד מבצעים הערכת שווי דירה נכונה ומהימנה, האם ישנם טבלאות ומאגרי מידע ציבוריים ונגישים אשר יכולים לעזור ולתמוך בעת ביצוע ההערכה זו, כיצד ניתן לדעת מהו המחיר המדויק של דירה ונכס וכיצד הוא נקבע ועוד. ובכן, אין ספק, כי מתן תשובות לכל השאלות האמורות אכן 'יכשיר' את הקרקע בעבור פעולת הערכת שווי דירה יסודית, מדויקת ונכונה. בנוסף, כך גם הפעולה של הערכת שווי נכס.

השוואות בין דירות ונכסים מקבילים הינה צעד ראשון
צעד ראשון, חשוב ומכריע ביותר בעת פעולה של הערכת שווי דירה וגם הערכת שווי נכס, בא לידי ביטוי בסדרת פעולות של השוואות בין דירות ונכסים בדיוק מאותו הסוג ובדיוק באותו איזור. כל זאת, שכן אי אפשר להשוות בין דירת 4 חדרים בקומה ראשונה לבין דירת פנטהאוז בקומה האחרונה. באופן הזה, אי אפשר להשוות בין נכס באיזור תעשייתי לבין נכס באיזור עירוני והומה אדם. במילים אחרות, לפני רכישה של דירה או נכס, יש לבצע הערכת שווי דירה יסודית, ארוכה וממושכת בין דירות ונכסים בדיוק מאותו סוג ובאותו איזור.

קיימים כלים ואמצעים רבים להערכת שווי דירה נכונה!
מדי שנה, משרד השיכון מפרסם מאגרי מידע רבים אודות מחירים של דירות ונכסים מכל הסוגים, מאגרי מידע אשר אף מציגים תנודות כאלה או אחרות במחירי הדירות והנכסים ועוד. בפועל, כל אותם מאגרי דירה מעניקים אינדיקציה משמעותית ביותר בעבור אנשים אשר מבצעים הערכת שווי נכס מסוג כלשהו. בנוסף, באמצעות מאגרים אלו ניתן לסקור רמות מדויקות ביותר של היצע וביקוש, מה שמאפשר הערכת שווי נכס אפקטיבי ומהימן ביותר. יתרה מכך, רשת האינטרנט מכילה בתוכה אינספור אתרים אשר מציגים אינספור דירות למכירה, פרוייקטי בנייה חדשים ועוד תוך כדי הצגה של נתוני הדירות והמחירים שלהן.

בפועל, גם נתונים אלו 'תורמים' לביצוע של הערכת שווי דירה נכונה, ובעיקר 'ריאלית' מבחינת המחיר שלה. במילים אחרות, קיימים כלים ואמצעים רבים אשר מאפשרים הערכה נכונה של שווי נכס ודירה, צריך רק לנצל אותם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *