ינואר 2, 2021

חברות ניהול מבנים

כל בניין בין אם מדובר במרכז מסחרי, בניין משרדים או בניין מגורים מצריך אחזקה שוטפת וקפדנית של המבנה עצמו ומתקניו. בין אם מדובר בפעולות יומיומיות כגון ניקיון, השקיית הגינה או אחזקת המעליות ובין אם מדובר בטיפול בתקלות שעלולות לצוץ. אחזקת מבנים אינה פעולה פשוטה ומצריכה עבודה רבה.במרכזים מסחריים ובנייני משרדים ניהול האחזקה נעשה על ידי חברות הניהול אשר המבנה נמצא בבעלותן או שנשכרו על ידי בעל המבנה לטיפול במבנה. ואין עוררין כי יש צורך בחברת ניהול מקצועית אשר מתמחה בתחום אחזקת המבנים ויכולה להתמודד עם הטיפול השוטף ועם טיפול בתקלות בצורה מהירה ואיכותית.

פני הדברים שונים מעט כאשר מדובר בבנייני מגורים, בבנייני מגורים רבים ניהול המבנה ואחזקתו השוטפת נמצאת באחריות ועד הבית, אשר לרוב מורכב משכנים אשר התנדבו לתפקיד או שנבחרו על ידי הדיירים לשמש בתפקיד. ביצוע תפקיד ועד הבית מצריך מהם עבודה רבה וכפועל יוצא מכך השקעת זמן וכוח רבים לצורך ביצוע הפעולות ההכרחיות כגון: גביית מיסי ועד מהדיירים, בחירת בעלי מקצוע כגון: חשמלאים, מנקים, אינסטלטור ועוד… ניהול מו"מ מול בעלי המקצוע, ניהול דוחות כספיים מפורטים עם רישום מלא של ההוצאות ושל ההכנסות ומתן דין וחשבון לשאר דיירי הבניין.

בשל הקושי הכרוך בניהול ועד הבית, ניהול אחזקת המבנה על ידי השכנים ועל מנת למנוע סכסוכי שכנים שפעמים רבות גלשו לכדי עימותים מילוליים, פיזיים ולעתים גם לכדי עימותים משפטיים, חברות רבות התחילו לספק שירותי ניהול ואחזקת מבנים גם לבנייני מגורים. במקרים רבים, דיירים בבנייני מגורים מתנגדים להעברת אחזקת המבנה לידי חברת ניהול מקצועית מאחר והם חוששים מתשלום דמי ניהול גבוהים, אשר עלולים להיות גבוהים יותר ממיסי הועד הנקבעים על ידי הדיירים.

על אף העלויות שלעתים גבוהות יותר, דיירים בבנייני מגורים רבים בחרו להעביר את נושא אחזקת המבנה לידי חברות חיצוניות אשר אינן מעורבות בפן הרגשי וביחסים בין השכנים, אלא פועלות בצורה מקצועית ומתנהלות לפי שיקולים מקצועיים בלבד. חברות הניהול דואגות לתחזוקה השוטפת ולרוב פועלות לתיקון תקלות באופן מיידי, הן מעסיקות בעלי מקצוע ולרוב החברות יש מוקד שפעיל 24 דעות ביממה, אליו ניתן לפנות במקרי הצורך.

בשנים האחרונות קבלנים רבים וחברות אשר עיסוקן מכירת נכסים מעגנות בחוזי הרכישה כי ניהול הבניין ייעשה על ידי חברת ניהול חיצונית ואף הן קובעות מי חברת הניהול אשר תנהל את אחזקת המבנה, כאשר בתום התקופה שהוגדרה בחוזה יוכלו הדיירים לבחור האם להמשיך את שירותי החברה או לבחור חברה אחרת.

דגשים לבחירת חברת ניהול

אם החלטתם לפנות לחברת ניהול חיצונית שימו לב לדגשים הבאים: ודאו כי לחברה כיסוי ביטוחי מלא, עגנו את כל ההסכמות אליהן הגעתם בחוזה בינכם לבין החברה, לרבות השירותים הנדרשים, רמת האחזקה הנדרשת מהחברה, ודאו כי המחיר כולל את כל ההוצאות על מנת שלא תופתעו עם דרישות תשלום בגין חומרים או שירותים נוספים. ודאו כי החוזה מכיל סעיף הקובע מפורשות כי עובדי החברה הינם עובדים של החברה בלבד ושביניכם לביניהם לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד.

בסופו של יום, ניהול אחזקה באמצעות חברת ניהול חיצונית טומן בחובו יתרונות רבים אשר ישפרו את איכות החיים של הדיירים וכן יעזרו לשמור על יחסי שכנות טובים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *