ינואר 2, 2021

מדריך להשקעה בנדל"ן בחו"ל

השקעה בנדל"ן בחו"ל ובארה"ב הפכה בשנים האחרונות לפופולארית במיוחד בקרב הציבור הישראלי. כמו משקיעים בכל העולם, גם המשקיעים הישראלים זיהו זה מכבר את ההזדמנויות השונות אשר הולידה עמה הטלטלה שסחפה של שוק הנדל"ן העולמי. אם גם אתם מעוניינים לבחון אופציות של השקעה בנדל"ן בחו"ל, או שכבר התחלתם לצעוד את צעדכם הראשונים בכיוון, אנו מגישים לכם מדריך ראשוני למשקיע המתחיל.

בקרב ציבור המשקיעים הישראלי, ניתן למצוא את ארה"ב ואירופה כיעדים מועדפים. ואכן, קשה להתעלם מהתמורות השונות שחלו בשוק הנדל"ן בארה"ב ובמערב/מזרח אירופה בתקופה האחרונה. בין אם בשל "משבר הסאב-פריים", ובין אם בגין השלכותיו מעבר לים, ניתן למצוא כיום מגוון רחב של הזדמנויות השקעה אטרקטיביות בנדל"ן. על מנת לעשות את זה "כמו שצריך", מומלץ כמובן לשים לב לסיכונים והמכשולים אשר טומנת בחובה עסקת השקעה בנדל"ן בחו"ל.

ראשית, כמו כל השקעה, גם השקעה בנדל"ן היא בסופו של היום מהלך הטומן בחובו סיכונים מסוימים. לדוגמא, גם כאשר אתם רוכשים דירה להשקעה בישראל, קשה לעיתים לצפות את התמורה הכספית מהעסקה אלא לאחר ביצוע המהלך בפועל. כמו כן, שוק הנדל"ן ידוע גם בתנודתיות ולעיתים הוא אף "בלתי צפוי" בעליל. הדברים נאמרים מקל וחומר כאשר אנו מניחים על השולחן עסקה של השקעה בנדל"ן בחו"ל. כעת, נכנסים למשוואה פרמטרים חשובים נוספים כגון מרחק, תקנות, התמודדות עם שוכרים, משכנתאות, היכרות עם שוק הנדל"ן הזר, מיסוי ועוד.

השקעה בנדל"ן בחו"ל – איך תצמצמו את הסיכון?

במידה ואתם רוצים לדעת כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים בהשקעה בנדל"ן בחו"ל, אתם מוזמנים לפעול (בין השאר) לפי כללי האצבע הבאים. ראשית, בטרם אתם נכנסים ל"הרפתקה העסקית", עליכם לערוך שיעורי בית מקיפים. מוטל עליכם ללמוד היטב את שוק הנדל"ן המדובר באופן פרטני ומדויק.

לדוגמא, אם אתם מעוניינים לבחון השקעות נדל"ן בארה"ב, חשוב להבין כי עסקינן במדינה רחבת היקף המורכבת בעצמה מכ-50 מדינות שונות. כמו כן, בכל אחת מהמדינות הללו יש ערים בעלות דירוג נדל"ני שונה, וגם בתוך הערים עצמן יכולים להיות פערים מבחינת כדאיות עסקאות נדל"ן. בקיצור, אם בחרת לרכוש דירה להשקעה בטקסס, בדקו היטב מהם האזורים המומלצים לעשות כן והיכן הסיכון הראשוני הוא הנמוך ביותר.

אחת הדרכים הטובות ביותר באמצעותן ניתן לאפיין את שוק הנדל"ן המדובר היא על ידי התחקות אחר המגמות השונות שאפיינו את האזור הנ"ל ב-5-10 השנים שקדמו לעסקה. חשוב להדגיש כי שנת 2007 היא שנה חשובה במסגרת המגמות הנ"ל. מומחים בתחום הנדל"ן בחו"ל מגדירים את 2007 כ"שנת פרשת המים" מבחינת מחירי הנדל"ן. במסגרת אפיון השוק, יש לשים לב גם לפרמטרים כגון מחירי השכירות באזור, קרבתו של הנכס לאזורי מפתח (מוסדות לימוד, מרכזי קניות, תחבורה ציבורית), נתוני פשיעה ועוד. עליכם להתייחס גם לאלמנטים נוספים התלויים בעסקה כגון הוצאות מול גורמים מקצועיים (למשל – עורכי דין, יועצי מס וכדומה).

מי היא החברה המשווקת? האם היא בעלת ניסיון ומוניטין?

מיותר לציין כי יש לאפיין את אופי העסקה המדוברת גם על בסיס פרמטרים התלויים בכם – הרוכשים. למשל, האם אתם מעוניינים לקנות נכס למטרת השכרתו, או שמא ברצונכם לבצע עסקת השקעה בנדל"ן שסופה במכירה עתידית למרבה במחיר. כמו כן, עליכם לבדוק היטב את ההון העצמי העומד לרשותכם ואת היכולת שלכם לפקח על ביצוע העסקה בפועל גם לאחר הרכישה.

חשוב להבין מול איזה גורמים אתם עומדים במהלך העסקה. לדוגמא, האם החברה אשר משווקת את הנכסים בחו"ל מעמידה לרשותכם שירותים נוספים כגון ניהול הנכס לאחר הרכישה והאם מדובר בתקופה המוגבלת בזמן. לעיתים, החברה המשווקת לוקחת אף היא חלק בעסקה, בין השאר על ידי השקעה עצמית מצידה במהלך. נסו להתחקות אחר האינטרסים השונים אשר מובילים את הגורמים המעורבים (וזאת מעבר למשקפיים הכלכליות בלבד).

היות והשקעה בנדל"ן בחו"ל היא מהלך כלכלי מורכב, חשוב לבדוק היטב את כל הנתונים, הגדולים והקטנים כאחד. מומלץ לבצע את העסקה מול חברות משווקות בעלות ניסיון, מוניטין ושם טוב בשוק. תוכלו להתייעץ עם לקוחות אחרים של החברה ו/או לחפש מידע אודותיה באינטרנט ובמקורות נוספים.

לסיכום,

השקעה בנדל"ן בחו"ל היא עסקת השקעה לכל דבר ועניין. אי לכך, למרות שהיא מקפלת בתוכה הזדמנות אמתית לרווח משמעותי, היא עלולה גם להתמודד עם שלל סיכונים. בעת ביצוע עסקה כאמור, חשוב שלא להקל ראש בכל הפרטים. מיותר לציין כי ייעוץ מקצועי בנושא יכול בהחלט לסייע בשפיכת אור על ההיבטים השונים של העסקה. אל תשכחו – ידע זה כוח. ככל שתדעו יותר, וככל שתכירו יותר, כך הסיכויים להפחית את הסיכונים יגדלו בהתאמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *