ינואר 2, 2021

תמ"א 38 - שדרוג הדירה והבניין ללא עלות

מדי פעם ניתן לשמוע מפי גיאולוגים ומומחים בתחום כי רעידת האדמה הבאה לא רחוקה מלהגיע. רובנו מדחיקים את הידיעות הללו אולם הממשלה כן החליטה לעשות מעשה והעמידה לרשות אזרחים אשר הבניין בו הם מתגוררים נבנה לפני 1980 ולכן בנייתו אינה עומדת בתקן מול רעידות אדמה, אפשרות לחזק את המבנה בו הם מתגוררים ללא תשלום.
בנוסף לחיזוק היסודות ישופץ המבנה חיצונית, תתווסף לו מעלית, מרפסות שמש, ממ"דים לכל הדירות ואף חניה. לכאורה תכנית תמ"א 38 נשמעת כחלומו של כל דייר אך בכל זאת יש החוששים להכנס לתכנית.

לעשות את הבחירות הנכונות

מדוע בעצם דירים חוששים מלהכנס לתכנית? ראשית, לא כולם אוהבים שינויים. רבים מעדיפים לחיות בבית שיסודותיו אינם עמידים בפני רעידות אדמה ובלבד שלא ישתנה המקום בו הם גרים כבר שנים. אלה לרוב אנשים מבוגרים שרגילים מאוד לביתם. שנית, על מנת שהתכנית תשתלם לקבלן המבצע הוא רשאי לבנות דירות נוספות על הגג ולמכור אותן ומכך בעצם הרווח שלו. לא כל הדיירים ששים להוסיף שכנים חדשים למבנה. אין ספק שהתכנית דורשת התעסקות אך בחירת אנשי המקצוע הנכונים בהחלט מקלה. לתהליך חשוב לבחור קבלן אמין ומקצועי. ליישום מוצלח של תמ"א 38 עו"ד מנוסה שכבר טיפל בעבר במקרים אלה הוא חיוני.

איך להכנס לתהליך?

כאשר עולה הרעיון ליישם בבניין מסויים את תמ"א 38 יש קודם כל לכנס אסיפת דירים ולראות את הלך הרוח. על מנת להפעיל את התכנית יש צורך ברוב. בעבר יכל גם דייר אחד לתקוע מקל בגלגלים אך היום רוב מספיק. יש לבחור מספר דיירים שיטפלו בנושא ולהחתים את הדיירים על הסכמה כללית בכדי להריץ את התהליך קדימה. כמובן שלפני הכל יש צורך לבדוק האם התכנית בכלל רלוונטית עבור הבניין. אם ההיתר לבנייתו ניתן לאחר ה- 1.1.1980 התכנית כלל אינה רלוונטית. הדיירים שנבחרו קיבלו אור ירוק לבחור קבלן וכל איש מקצוע אשר יקח חלק ביישום הפרוייקט. הפרוייקט הוא מורכב וכולל בתוכו פרטים רבים הן בקשר מול הרשויות, הן בקשר מול הקבלן  הן בין הדיירים לבין עצמם.

חשיבות בחירת עורך דין

בפרוייקט תמ"א 38 עו" ד הוא איש הקשר שלכם מול כל הגורמים ולכן חשוב שיהיה בקיא בתחום. זהו תחום חדש יחסית ולכן לא כל עורך דין העוסק בנדל"ן בקיא בו. חשוב שעורך הדין יהיה ניטרלי ולא אחד השכנים או מכר של אחד מהם בכדי שלא יווצרו סכסוכים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *